16 Temmuz 2011 Cumartesi

Anne Olunca Anladım mı?-5

Tatilde ADS ilk defa havuza girdi. Ben giremedim babasıyla birlikteydi. Pek istemeye istemeye girin demiştim zaten sonra küçük bir kız çocuğu geldi, göstere göstere havuza işedi ve gitti.
Eşime bağırdım, "çabuk çıkar çocuğu gidiyoruz bu ne rezalet" diye. Beni dinlemedi "görmediklerin için ne yapabilirsin ki" diyerek yüzmeye devam etti.
Ben oturdum yerime, hemen annemi aradım, şikayet ettim. Annem her zamanki nasreddin hoca tavriyla "Kızım ne olacak, sen annesiysen, o da babası." dedi. Bense hasta olursa o mu bakacak gibi şeyler saçmaladım, sonra sustum.
Oğlum mutluydu, babası mutluydu, çişini yapıp rahatlayan kız mutluydu, bir ben mutsuzdum.
O zaman farkettim oğlumu yetiştirirken çevremdeki diger insanları da yetiştirmeye çalıştığımı. Annemin dediği gibi o da onun babası ve onun kimi babğ özelliklerinden memnun degilsem bile bana artık anca geçti borun pazarı sür eşeğini Niğde'ye derler...
Anladım ki cocuk yetiştirirken her konuda aynı fikirde olabileceğin bir eş bulmak mümkün değil, çocuğun da büyürken buna ihtiyacı yok. Buna ille de benim dediğim olsun diyen anne veya babanın ihtiyacı var. Çocuğun birbirini ve kendisini seven, birbirine ve kendisine saygılı olan anne babaya ihtiyacı var.

2 yorum:

Hafiye dedi ki...

Bizimki de dun havuza kakasini yapti. Havuz kendi kucuk sisme havuzuydu zaten ama kocam kakali suyu soyle bir bahceye dokmeme izin vermedi. Cocuk dolasirmis oralarda diye. Tasiyip taaa nerelere doktuk. Ya dedim. Kediler, kopekler, kuslar ha bire diskilar durur bu bahceye. Onlarin kakasi daha mi temiz oglaninkinden?

Ama sen yine makul bir tipsin. Baktin herkes mutlu, saldin durumu. Benim koca hem tembel hem titiz. En kotusu :)

Her ortamda sikayete devam.

Restless Librarian dedi ki...

düğünlerde herkes oynarken "ben bilmem" diye somurtanlara benzemişsiniz. sağlıklı idrar sterildir.siz de yüzünüz efem. nasıl.